KURUMSAL

Hacı Mustafa Koçer, ilk ticari hayatına 1936 yılında şahıs firması olarak başlamış , 1970 yılında H. Mustafa Koçer ve Oğulları Kollektif Şirketi olarak isim değiştirmiş ve 1982 yılında Koçerler A.Ş. ismini alarak bugünlere kadar ulaşmıştır.

Kuruluşundan beri vergi sıralamalarındaki dereceleriyle, yabancı sermayeyle yapılan yatırımlardaki almış olduğu onur belgeleriyle ve lokal pazarlardaki bilinirliliği ve güvenirliliği sayesindeki rekabet gücüyle Türkiye ekonomisinde önemli bir yere sahip olan Koçerler'in başarı öyküsünün temelleri 1932'li yılların başında Gaziantep'te , dürüstlüğü, yardımseverliği ve cesaretliliği ile tanınan Hacı Mustafa Koçer tarafından atılmıştır. 

Hacı Mustafa Koçer 1932 yılında, hurda otomobil dağıtıp eski yedek parça satarak iş hayatına başlamıştır. Birkaç yıl sonra , bayiilik sisteminin yeni başladığı dönmelerde Türkiye'ye ilk gelen yabancı sermayelerden biri olan Austin'nin, Güneydoğu Anadolu Bayiiliği alınarak yedek parçanın yanı sıra araç satışına da başlanmıştır. 

1940'da araç satışının yanı sıra bir başka yabancı sermaye olan Bp Petrolleri A.Ş. ile yatırıma gidilerek Gaziantep'teki ilk yerleşik benzin istasyonlarından biri kurulmuştur.

 

1950'li senelerde ise bir yandan kamyon satışlarında Türkiye satış rekorları kırılırken bir yandan da akaryakıt istasyon sayısı 3'e çıkarılmıştır. Doğu ve Güneydoğu Anadolu da en büyük otomotiv acenteliği haline gelinmiştir

1960'lı senelerde ise Austin Bölge Bayiiliği'nin yanı sıra Alman Henschell  Kamyonları'nın Türkiye'deki iki ithalatçısından biri olunmuş, istasyon sayısı 5'e çıkarılmıştır.

1970'li senelerde kamyon satışı ve yedek parça işi giderek cazibesini kaybederken şirket başka yatırım alanlarına kaymıştır. 1972'de 44 dönümlük bir arazi üzerinde o dönemde Gaziantep'te iki tekstil fabrikasından biri olan Akkoza Mensucat bir iştirak olarak kurulmuş, 1973'de Pirelli Lastik Bayiiliği alınmış, 1974'de sınai ve tıbbi gazlar dolum ve dağıtım işine girilmiş ve 1975'de Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu Bölgeleri toptan madeni yağ bayiiliği alınmıştır. 

1980'li senelerde otomotiv sektöründeki daralma sebebiyle ticari araç ve yedek parça satışı bırakılırken akaryakıt sektöründe istasyon sayısı 5'ten 3'e düşürülerek daralmaya gidilmiştir.Fakat bir iştirak olan Gapaş A.Ş. kurularak yeni 2 istasyon yapılmış bunun yanında tekstil sektöründe konfeksiyon alanında faaliyet gösteren Green A.Ş. Gapaş çatısı altında kurulmuştur.Bir başka iştirak olan Akkoza ise Adıyaman'da Betaş İplik tesisini faaliyete geçirmiştir.

1990'lı senelerde Türkiye'deki konjoktürel dalgalanmalardan dolayı şirket olarak küçülme politikası izlenirken, çesitli sebeplerden dolayı iştirak olan Akkoza ve Gapaş A.Ş.'den çıkılarak şirket içinde yeni bir yapılanmaya gidilmiş,beyaz ve siyah yakıtlara ağırlık verilerek madeni yağ dağıtım ve pazarlama ana konusu haline gelmiştir. 

 


2000'li yıllarda 2 akaryakıt istasyonunun yanı sıra taşıtmatik bölge distribütörlüğü ile de akaryakıt sektöründe faaliyetlerimize devam etmek de olup, madeni yağda ki iş ortaklığımız otomotiv sektöründe ki daralma sebebiyle yüksek büyüme potansiyeli görülen Castrol ‘e ait  özel yağlama ürünleri ile bölge sınırları Adana'ya kadar genişletilerek devam edilmiş, üretim konusu halı olan Motif A.Ş iştiraki ile üretim sektörüne de yeniden dönülmüştür. Aynı zamanda  Endüstriyel gazlarda ki faaliyetimizi  büyüyerek devam etmektedir.

 

2010'lu yıllar da ise Akaryakıt sektöründe mevcut varlığımız korunmuş, beraberinde ise yenilikçi bir anlayış ile Speedy franchisng adı altında bakım ve servis hizmetini faaliyetlerimize eklemiş olup, Castrol özel yağlama ile endüstriyel sektörde ki faaliyetlerimize endüstriyel filtre satış ve pazarlama konusunun yanı sıra ileri kimyasallar pazarlama aktivitelerini dahil ederek faaliyetlerimize endüstriyel alanda büyüyerek devam etmekteyiz.

 

Koçerler , 80 yılı aşkın bir sürede, kurumlar ve gelirler vergisi sıralamasında onlarca 1.lik ve 50'ye yakın derece almasının yanı sıra, ticari faaliyetlerinde ilklerle ve ilkeleriyle ilerleyen ,hem bölge bayiliği hem distribütörlük hem de iş ortaklığı konusunda o yılların Türkiye satış rekorlarını kırmasıyla, geçmişinden gurur duyuyor olmanın kıvancı yaşıyor. 

Koçerler geçmişinden güç alarak, 2.kuşağın tecrübesi, 3.kuşağın sinerjisi ile değişim ve yeniliğe açık, doğruluk ve dürüstlük çerçevesinde , şirket kurucusu Hacı Mustafa Koçer'in vizyon ve prensipleri doğrultusunda, 200'e yakın çalışanı ile yoluna umutla devam ediyor...


Koçerler Yönetim Kurulu


Copright 2013 KOÇERLER A. Ş.